Styl mé práce

Základem kvalitní portrétní či svatební fotky je práce s lidmi. Umět naslouchat, vyslyšet přání a být empatický. Udělat fotku tak, aby skvěle vystihla daného člověka. Někteří lidé jsou extrovertní a fotogeničtí, tam je focení obvykle jednodušší. Je však také spousta lidí, kteří jsou spíše introverti, rádi by fotky, ale déle jim trvá než se otevřou a uvolní. Dobrý portrétní fotograf především musí umět jednat s lidmi. Ti, co jsou obdařeni kouzlem osobnosti, zde mají snažší cestu a dokáží vykouzlit skvělou fotku, zatímco jiní ještě ani nenavázali kontakt s fotografovaným. Je na vás posoudit, jak jsme na tom já :-) Každopádně doporučuji přečtení referencí. Dozvíte se, že jsem kreativní a energický fotograf se kterým nuda nehrozí :-) Uděláte si dle nich představu o focení a jak to celé probíhá.

Pokud je to možné, snažím se fotit bez blesku. Klasická ukázka práce s denním světlem je zde. Malá hloubka ostrosti a oddělená modelka od pozadí, kde vodotrysk a stromy neruší, jen dotvářejí světelnou a barevnou kulisu snímku. Pokud je blesk nutné použít, je využit na projasnění stínů a to tak, aby zjevně neovlivòoval focenou scénu. Jsou i případy, kdy je blesk hlavním zdrojem světla a pak je vhodné fotku pojmout v jiném stylu a zvýraznit to, co je třeba. To se využívá často u fotek fashion, kdy se scéna nasvěcuje jinak než při portrétech a svatbách. Využil jsem toho například při focení v Paříži. Louvre, fotka u pyramidy s temnými mraky..odkaz.

fotografie

Dnešní doba mi přijde až příliš syntetická a v jistém slova smyslu konzervativní.Většina fotografů fotí v ateliéru, nastaví si 2 blesky a "jede". Jak je vidět z fotek v galerii, nerad se nechám svazovat prostory ateliéru a rád fotím venku. Focení v ateliéru je vhodné například pro těhotenské fotky a akty, tam může být ono uzavřené prostředí bez rušivých vlivů přínosem, zvýrazní se tvary a křivky a snadno se pak můžeme soustředit jen na to, co je třeba. Zde pak černé či bílé pozadí dotvoří jednoduchost a nadčasovost fotky.

Portréty, svatby a glamour raději fotím v exteriérech a větších interiérech, kde je naopak výrazná kulisu prostoru a vhodně fotku doplní, nejen obsahem, ale i barevně a dokreslí atmosféru.

Mám v oblibě focení s nízkou clonou, tedy takové fotky, kde hlavní motiv vystoupí ze scény a další se stane jen doplòkem. Tento styl nepoužívá příliš mnoho fotografů. Focení je totiž mnohem náročnější na přesnost a hlavně technické vybavení a provedení. Takovéto fotky však vypadají zcela jinak než běžné fotky které udělá zrcadlovka se setovým objektivem, neřku-li kompakt či mobil. Zejména pak na velkém formátu vynikne jejich prostorovost a náboj. Kontrasty a dynamika jsou na zcela jiné úrovni.

Jak focení probíhá

Hlavně v pohodě :-)

Svatby

Před samotným focením domluvíme vše co je třeba. Před focením svatby dáme sraz a vše potřebné projednáme. Spousta lidí má zájem o předsvatební focení, které vnese jistotu a pohodu do nadcházejícího focení svatby. Velmi oblíbené je také nedělní focení po svatbě. Je dostatek času a prostoru na kreativní hrátky. Focení svatby je hlavně o komunikaci, organizaci a zkušenostech, jistě vše v pohodě zvládneme :-)

Portréty, glamour, book

Před samotným focením domluvíme vše co je třeba. Máte-li zájem o líčení, půjčení oblečení nebo další přání, nebojte se zeptat. Pokud se jedná o portréty, glamour, booky a ostatní fotky kde jsou lidé hlavními aktéry, domluvíme se na stylu fotek. Probereme vhodné líčení, oblečení a účes. Místo focení, čas a následné grafické zpracování a retuše, případně další speciální požadavky.

Vizáž

Na fotkách mám rád přirozenost a doporučuji líčení spíše decentní. Pokud máte potíže s pletí je vhodnější použít makeup. Hlavní je kvalitní namalování nebo případně nalepení řas. Pro focení v ateliéru je vhodný fotomakeup, na fotky do booku a svatby je to takříkajíc povinnost. Pro focení portrétu za denního světla stačí lehké líčení, základem jsou řasy. Běžné líčení udělám za 5 minut před focením, je na většině fotek v galerii, retuší je pak doladěna ple a případně líčení zvýrazněno, nebo doladěno k potřebám fotky.

Retuše

Spousta fotografů nabízí retušované fotky, otázkou je, jak precizně je retuš provedena. Já osobně preferuji kvalitu nad kvantitou a i když se snažím všechny fotky mít perfektní, některé jsou očividně luxusnější než ostatní. Ty je pak vhodné dotvořit retuší a udělat z nich pověstnou třešničku na dortu. Někdo považuje za retuš jen převod do černobílé fotografie, nebo barevnou korekci. To však retuše rozhodně není, je to jen upravená fotka, takže pozor, a nekupujete zajíce v pytli. Retuše znamená nejen celkovou úpravu fotky, doostření, vyvážení barev, projasnění, ale také vyzdvyžení patřičných detailů a vyladění kompozice k dokonalosti. Pokud je retuše precizně provedena, o což se u portrétů vždy snažím, pak je vyladěno, případně i kompletně předěláno líčení dle požadavku na konkrétní fotku. Oči, které jsou středem pozornosti jsou projasněny a zvláštním postupem je zvýšen jejich lesk a jiskra..to naprostá většina fotografů zanedbává a fotky proto postrádají onu přidanou hodnotu a mystično. Další možností je úprava pleti, a již se znaménky nebo bez nich a následná restrukturalizace. Ple pak působí hebce a mladě. Toho nelze dosáhnout make-upem, jelikož to je korekce pouze plošná, kdežto zde se jedná o 3D modelaci včetně stínování. Samozřejmě je pak možné použít ještě další triky z digitální kuchyně, pokud je výslovné přání změnit například barvu očí, nebo tvar obočí, na všem se dá domluvit. Tyto sofistikované retuše se vztahují na portréty, book, glamour, akty. Svatby mají základní úpravu barev, kontrastu, ostrosti, projasnění obličeje. Rozsáhlejší úpravy je možné sjednat. Preferuji však přirozenost, tedy aby focená osoba byla onou skutečnou, jen v lepším světle :-)

fotografie

Průběh focení a fotografické pojmy jak to cítím já

Zábava

Spousta lidí se bojí focení, přiznám se, že já sám jsem měl z atelieru a focení v něm trauma.. Osobnost fotografa má na průběh focení zcela zásadní vliv a tak potkat nudného fotografa bez optimismu a energie předznamená jak asi focení dopadne..atmosféra při focení se na fotce vždy zrcadlí. Protože jsem dosti kreativní, energický optimista, fotky nejsou nudné, šedé a všechny stejně provedené. Jsou hravé, nadčasové a uvolněné. Lidé co se mnou fotili potvrdí, že nejde jen o focení, ale je to pěkně strávené odpoledne se spoustou legrace zdokumentované na fotografiích :-)

Kompozice

Základem kvalitní fotografie je kompozice. Tedy to, kde je objekt zájmu umístěn, jak je zaostřen a jaká je jeho sounáležitost s okolním prostředím. Pokud si do pozice objektu dosadíme osobu, pak je důležitý výraz dané osoby..a to je již o komunikaci. Při portrétní fotografii stavím výraz výše nežli samotnou kompozici snímku. Zachycení emocí narozdíl od spousty jiných fotografů považuji za hlavní, fotka pak má atmosféru, která z ní doslova vyzařuje.

Hra barev

Protože mě už od mala zajímala spousta věcí, dostal jsme se i k vlivu barev na člověka a jeho okolí. Využívám tedy svých rozsáhlých znalostí a pracuji nejen s fotografovaným člověkem, ale i s barvami které jej obklopují. Ideální je barevné propojení prostředí s oblečením portrétovaného a taktéž s líčením které celkový dojem dotvoří. často využívám přírodní zdroje světla a tak je hra barev mnohem pestřejší, než když se jedná o běžné focení v ateliéru, nebo venku, ale s bleskem, který potlačí atmosféru.

Světlo a stín

Světlo je základem fotografie. Jeho intenzita, prostorovost a barevnost mají hlavní vliv na vyznění fotky. Dobré světlo může být stejně tak za slunečného dne, při obloze pod mrakem, ale i po západu slunce. Mám rád specifické přírodní podmínky a pracuji se světlem hlavně v exteriéru. Příroda poskytuje nepřeberné množství variací a tak je stále co obdivovat, objevovat a dokumentovat.

Místa kde jsem fotil svatby a kde to znám

Blansko, Boskovice, Bouzov, Branná, Brno - Petrov, Vaòkovka, Špilberk, Buchlovice, červená Lhota, Dolní Kounice, Helfštýn, Hradec nad Moravicí, Hrádek u Nechanic, Hranice, Hustopeče, Jaroměřice, Jevíčko, Karlštejn, Kroměříž, Křtiny, Kurdějov, Landštejn, Lednice, Litomyšl, Lysice, Macocha, Mikulov, Mohyla míru, Moravská Třebová, Moravský Krumlov, Nový hrad, Pálava, Pernštejn, Petrovice, Polná, Praha - Vyšehrad, Karlův most, hrad, Předklášteří u Tišnova, Rájec nad Svitavou, Rajhrad, Rosice, Rožnov pod Radhoštěm, Sloup, Tábor, Tišnov, Úsov, Valtice, Velké Losiny, Vranov nad Dyjí, Žïár nad Sázavou.

Doporučené oblečení na focení

Nejvhodnější oblečení na focení portrétu je košile s dlouhým rukávem, bílá působí lehce, černá zvýrazní rysy obličeje. Možné jsou různé barvy, doporučuji bez vzoru, barvu volit dle líčení a zvolené lokality..třeba na focení venku je vhodná červená nebo zelená jako kontrast k zeleni a nebo k cihlové zdi. Kostýmek, nebo kabát vhodně dotvoří styl.

Na glamour doporučuji světlé barvy, krajky, korále a delší náušnice. Pro focení módy a booku je vhodné vzít si i delší šaty a pak dlouhé černé kalhoty a bílou košili. Tmavé boty s podpatkem. Podrobnosti je nejlepší předem domluvit - kontaktujte mě.

Předání fotek

Fotky v digitální formě předávám již v den focení! Na fotky si prosím vemte Flash disk o kapacitě minimálně 4 GB. Na svatbách předávám všechny, tak jak jsou nafoceny. Fotografování sveteb je velmi náročné na dynamiku scény, některé fotky tedy mohou být světlejší nebo tmavší než je optimální, obvykle se však dají následnou úpravou opravit. Již ve fotoaparátu jsou předprogramovány tak, aby co nejlépe vystihly svatební kulisu a zejména světlé šaty nevěsty.

Barvy jsou tlumené a kontrast nižší. Na některých fotkách může mít někdo zavřené oči, což ale nemusí vadit při následné retuši. Pokud na podobné fotce má oči otevřené, dají se vložit a tak se ze zdánlivě ztracené fotky stane parádní kousek. Většina fotografů toto nenabízí a mnohé pěkné fotky tak přijdou vniveč a už je nikdy neuvidíte. Navíc obvykle fotky probírají a velké množství smažou, protože se jim nelíbí..ale to může být jen jejich názor, nikoliv svatebčanů. Fotek tak často předají sotva polovinu a mnohdy až za týden nebo déle po svatbě. Ode mě tedy dostanete vše a hned! Navíc se na fotky můžeme zběžně podívat již po hostině na notebooku. Pro přenos fotek si prosím vezměte nejlépe rychlou flashku s kapacitou 4 nebo více GB. Fotky jsou ve formátu 3:2, tedy pro tisk 10x15 cm nebo 20x30cm bez ořezu. Jiné formáty (oblíbený 13x18cm) se před tiskem ořezávají. Je s tím počítáno a tak má fotka na výšku více místa, můžeme se ale domluvit i na jiném formátu.

Fotky lze udělat v maximálním rozlišení 22Mpix, tedy i na velikost plakátu. Standartně je nastavené rozlišení pro fotky do A4, pokud máte speciální požadavky, je třeba projednat předem. Při objednávce fotek na retuš stačí uvést číslo fotky a počet ks, případně velikost fotky, pokud není u všech stejná. Tedy například 9256 3x. Fotky do velikosti pro tisk A4 jsou archivovány po dobu 2 let, lze je tedy v této době kdykoli dodat. Fotky pro tisk na větší velikosti ve formátu .raw jsou archivovány jen po dobu dvou týdnů. Pro větší tisky tedy prosím o rychlý výběr fotek.

Fotky obvykle vyvolávám u firmy FOTOLAB, vybírám nejvyšší kvalitu papíru a tisk Prémium. V Brně nebo okolí předávám osobně. Jinde je možné osobně vyzvednout na zvoleném výdejním místě obvykle 2-4 dny po zaslání. Nedoporučuji si fotky přidělávat někde "za levno" obvykle je kvalita tragická. Stačí mě kontaktovat a já vyretušované fotky na zvolené místo zašlu co nejdříve. Největší zájem je o fotky 13x19cm, lesk, verze Prémium kde jsou brilantní barvy a vysoké kontrasty. Samozřejmě se můžeme domluvit i na jiné variantě. Pokud budete chtít některé fotky ve více velikostech, prosím oznámit předem. Domluvíme -li se na výrobě fotoknihy, zabere to obvykle 1-2 týdny. Výběr fotek, retuše, utřídění a chronologické seřazení do vybraného formátu vyžaduje zkušenosti a spoustu času. Podrobnosti k fotoknize domluvíme před a po výběru fotek.

Předání je možné osobní, nebo zasláním na požadovanou adresu.

Síla webu © 2012