Roman Mácha
standard-title Průběh focení

Průběh focení

Jak focení probíhá?

Hlavně v pohodě. 🙂

Svatby

Před focením svatby se sejdeme a vše potřebné projednáme. Spousta lidí má zájem o předsvatební focení, které vnese jistotu a pohodu do nadcházejícího focení svatby. Velmi oblíbené je také nedělní focení po svatbě. Je dostatek času a prostoru na kreativitu. Focení svatby je hlavně o komunikaci, organizaci a zkušenostech. Jistě vše v pohodě zvládneme.

Portréty, glamour, book

Před samotným focením domluvíme vše co je třeba. Máte-li zájem o líčení, půjčení oblečení nebo máte další přání, nebojte se zeptat. Pokud se jedná o focení portrétu, glamour, booku a ostatní fotky kde jsou lidé hlavními aktéry, domluvíme se na stylu fotek. Probereme vhodné líčení, oblečení a účes. Místo focení, čas a následné grafické zpracování a retuše, případně další speciální požadavky.

Vizáž

Na fotkách mám rád přirozenost a doporučuji spíše decentní líčení. Pokud máte potíže s pletí, je vhodnější použít makeup. Hlavní je kvalitní namalování nebo případně nalepení řas. Pro focení v ateliéru je vhodný fotomakeup, na fotky do booku a svatby je to takříkajíc povinnost. Pro focení portrétu za denního světla stačí lehké líčení, základem jsou řasy. Běžné líčení zvládnu vytvořit sám za 5 minut před focením, je na většině fotek v galerii. Retuší je pak doladěna pleť a líčení je zvýrazněno, nebo doladěno k potřebám fotky.

Doporučené oblečení na focení

Nejvhodnější oblečení na focení portrétu je košile s dlouhým rukávem, bílá působí lehce, černá zvýrazní rysy obličeje. Možné jsou různé barvy, doporučuji bez vzoru, barvu volit dle líčení a zvolené lokality. Třeba na focení venku je vhodná červená nebo zelená jako kontrast k zeleni a nebo k cihlové zdi. Kostýmek či kabát vhodně dotvoří styl.

Na glamour focení doporučuji světlé barvy, krajky, korále a delší náušnice. Pro focení booku je vhodné si připravit také delší šaty a dlouhé černé kalhoty s bílou košilí. Jako obuv jsou nejvhodnější tmavé boty s podpatkem. Podrobnosti spolu předem doladíme.

Předání fotek

Fotky v digitální podobě vám předám již v den focení! Na fotky si prosím vezměte flash disk o minimální kapacitě 8 GB. Na svatbách předávám všechny fotky, tak jak jsou nafoceny. Fotografování svateb je velmi náročné na dynamiku scény. Některé fotky tedy mohou být světlejší nebo tmavší než je optimální, obvykle se však dají následnou úpravou opravit. Již ve fotoaparátu jsou přednastaveny tak, aby co nejlépe vystihly svatební kulisu a zejména světlé šaty nevěsty. Fotky je taktéž možno poslat přes úschovnu.

Barvy jsou tlumené a kontrast nižší. Na některých fotkách může mít někdo zavřené oči, což ale nemusí vadit při následné retuši. Pokud má dotyčná osoba na podobné fotce má oči otevřené, je možné je použít. Díky tomu se ze zdánlivě ztracené fotky stane parádní kousek. Většina fotografů tuto službu nenabízí a proto mnohé pěkné fotky tak přijdou vniveč. Fotografové obvykle fotky probírají a velké množství smažou, protože se jim nelíbí. To může být ale jen jejich názor, nikoliv svatebčanů. Fotek často předají sotva polovinu, a to mnohdy až za týden nebo déle po svatbě. Ode mě však dostanete vše a hned! Navíc se na fotky můžeme zběžně podívat již po hostině na notebooku. Pro přenos fotek si prosím vezměte nejlépe rychlou flashku s kapacitou 8 GB nebo více. Fotky jsou ve formátu 3:2, tedy pro tisk 10 x 15 cm nebo 20 x 30 cm bez ořezu.

Fotky lze vyfotit v maximálním rozlišení 30 Mpix, tedy i na velikost plakátu. Standardně je nastavené rozlišení pro fotky do A4, pokud máte speciální požadavky, je třeba se na nich domluvit předem. Při objednávce fotek na retuš stačí uvést číslo fotky a počet ks, případně velikost fotky, pokud není u všech stejná. Například 9256 3x. Fotky do velikosti pro tisk A4 jsou archivovány po dobu 2 let, lze je tedy v této době kdykoli dodat. Fotky pro tisk na větší velikosti ve formátu .raw jsou archivovány jen po dobu dvou týdnů. Pro větší tisky tedy prosím o rychlý výběr fotek.

Fotky obvykle vyvolávám u firmy FOTOLAB, kde vybírám nejvyšší kvalitu papíru a tisk Prémium. V Brně nebo okolí předávám fotky osobně. Mimo Brno je možné fotky osobně vyzvednout na zvoleném výdejním místě obvykle 2 až 4 dny po zaslání. Nedoporučuji fotky přidělávat „za levno“, kvalita je obvykle tragická. Stačí mě kontaktovat, a já vyretušované fotky na zvolené místo zašlu co nejdříve. Největší zájem je o fotky 13 x 19 cm, lesk, verze Prémium, kde jsou brilantní barvy a vysoké kontrasty. Samozřejmě se můžeme domluvit i na jiné variantě. Pokud budete chtít některé fotky ve více velikostech, dejte mi prosím vědět předem. Domluvíme-li se na výrobě fotoknihy, zabere to obvykle 1 až 2 týdny. Výběr fotek, retuše, utřídění a chronologické seřazení do vybraného formátu vyžaduje zkušenosti a spoustu času. Podrobnosti k fotoknize domluvíme před a po výběru fotek.

Předání je možné osobní, nebo zasláním na požadovanou adresu.

Reference

Loading…